Aircraft N1604K Data
2
aircraft records found
N1604K
1994 Cameron Balloons US C-100, c/n 5955
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons US |
| Model | C-100 Search all Cameron Balloons US C-100 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 5955 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N1604K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F49C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1994-12-02 |
| Air Worthiness Test | 1994-08-25 |
| Last Action Taken | 2007-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-03-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Millbrook, AL 36054 United States |
| Region | Southern |
N1604K
1946 Luscombe 8A Silvaire, c/n 4331
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Silvaire Search all Luscombe 8A Silvaire |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4331 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1604K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0F49C |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-08-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |