Aircraft N17404 Data
1
aircraft record found
N17404
1936 Aeronca C-3, c/n A-717
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | C-3 Search all Aeronca C-3 |
| Year built | 1936 |
| Construction Number (C/N) | A-717 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aeronca E113 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N17404 |
| Mode S (ICAO24) Code | A12A7E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-06-13 |
| Air Worthiness Test | 1963-05-07 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Golden Age Air Museum |
| Address |
Bethel, PA 19507 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Cruise speed | 65 mph (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Empty Weight | 1,006 lb (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Wing Span | 36' 0" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Overall Length | 20' 0" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Thrust or HP | 40 (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |