Aircraft N1763K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N1763K
2005 Cessna 172S, c/n 172S10002
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S10002 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1763K |
| Mode S (ICAO24) Code | A13242 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-11-10 |
| Last Action Taken | 2008-03-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-03-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73169 United States |
N1763K
1946 Luscombe 8E, c/n 4490
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 4490 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1763K |
| Mode S (ICAO24) Code | A13242 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-03-07 |
| Air Worthiness Test | 1955-11-30 |
| Last Action Taken | 2001-03-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-09-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nantucket, MA 025542729 United States |