Aircraft N2010 Data
3
aircraft records found
N2010
2009 Sikorsky S-92A, c/n 92-0092
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 92-0092 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2010 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1981A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-17 |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
Huston, TX 77042 United States |
N2010
1945 Douglas C-117A (C-47), c/n 34130
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-117A (C-47) Search all Douglas C-117A (C-47) |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 34130 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 26 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830-90C |
| Also Registered As |
45-2546
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2010 |
| Mode S (ICAO24) Code | A19812 |
| Certification Issued | 1975-07-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1977-01-17 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | US DEPT OF AGRICULTURE |
| Address |
Po Box 969 Mission, TX 78572 |
| Region | Southwestern |
User contributed data
| Serial Number (c/n) | 34130 (by Admin on 2012-04-12 19:57:48) |
| Model | C-117A (C-47) (by Admin on 2012-04-12 19:57:48) |
User Comments
Admin, 2012-04-12 19:59:05
Ex USAF 45-2546.
N2010
Price-robert HA-2M SPORTSTER, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Price-robert |
| Model | HA-2M SPORTSTER Search all Price-robert HA-2M SPORTSTER |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2010 |
| Mode S (ICAO24) Code | A19812 |
| Last Action Taken | 1978-08-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-02-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |