Aircraft N201GB Data
2
aircraft records found
N201GB
1954 Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A), c/n 44600 l/n 507
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-118A Liftmaster (DC-6A) Search all Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A) |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 44600 |
| Line Number (L/N) | 507 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N201GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | US Dept of Agriculture |
| Address |
, United States |
N201GB
Beech U-8D, c/n 57-6060
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | U-8D Search all Beech U-8D |
| Construction Number (C/N) | 57-6060 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N201GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A19652 |
| Certification Issued | 1981-08-22 |
| Last Action Taken | 1996-07-16 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Detroit Instutute Of Aeronautics |
| Address |
Ypsilanti, MI 48197 United States |
| Region | Great Lakes |