Aircraft N4989V Data
2
aircraft records found
N4989V
1954 Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A), c/n 44600 l/n 507
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-118A Liftmaster (DC-6A) Search all Douglas C-118A Liftmaster (DC-6A) |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 44600 |
| Line Number (L/N) | 507 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4989V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63177 |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1978-12-00 |
Owner
| Owner | Rich International Airways |
| Address |
, |
N4989V
Grumman F8F-2 (G58), c/n D.1258
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | F8F-2 (G58) Search all Grumman F8F-2 (G58) |
| Construction Number (C/N) | D.1258 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
122705
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N4989V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63177 |
| Certification Issued | 1958-04-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1963-12-31 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | LA MESA-SPRING VALLEY SCHOOL |
| Address |
La Mesa, CA 91941 |
| Region | Western-Pacific |