Aircraft N2033T Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N2033T
2012 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-2397
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 208B-2397 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2033T |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2012-12-05 |
| Registration Cancel Date | 2013-01-24 |
Owner
| Owner | Pilot International Inc. |
| Address |
Valley Center, KS United States |
N2033T
2005 Cessna 172S, c/n 172S9942
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9942 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2033T |
| Mode S (ICAO24) Code | A19FFB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-09-12 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-20 |
| Last Action Taken | 2008-09-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air Orlando Sales Inc |
| Address |
Orlando, FL 32803 United States |
| Region | Southern |
N2033T
1976 Schweizer SGS 2-33A, c/n 463
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | SGS 2-33A Search all Schweizer SGS 2-33A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 463 |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2033T |
| Mode S (ICAO24) Code | A19FFB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1978-02-21 |
| Air Worthiness Test | 1977-04-29 |
| Last Action Taken | 2002-07-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CIVIL AIR PATROL INC |
| Address |
Maxwell Afb, AL 361126332 United States |