Aircraft N2073V Data
4
aircraft records found
N2073V
2006 Bell 407, c/n 53698
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 53698 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce 250-C47B |
Aircraft
| Registration Number | N2073V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AED9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-06-28 |
| Air Worthiness Test | 2006-05-11 |
| Last Action Taken | 2006-06-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-09-29 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | MITSUI BUSSAN AEROSPACE CORP |
| Address |
Irving, TX 750395611 United States |
N2073V
1989 Robinson R22 Beta, c/n 1087
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1087 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-B2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2073V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AED9 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2013-08-15 |
Owner
| Owner | Robinson Helicopter Co Inc |
| Address |
Torrance, CA 905056115 United States |
N2073V
Air Tractor Inc AT-802, c/n 802-4013
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802 Search all Air Tractor Inc AT-802 |
| Construction Number (C/N) | 802-4013 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2073V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AED9 |
| Last Action Taken | 2011-09-23 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air Tractor Inc |
| Address |
Olney, TX 76374 United States |
| Region | Southwestern |
N2073V
Bell 407, c/n 56528
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Construction Number (C/N) | 56528 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2073V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1AED9 |
| Last Action Taken | 2002-06-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-06-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |