Aircraft N2098K Data
3
aircraft records found
N2098K
1979 Piper PA-44-180, c/n 44-7995182
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-E1A6D |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2098K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6EC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2098K
1953 Douglas C-118A Liftmaster (R6D-1), c/n 43708
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-118A Liftmaster (R6D-1) Search all Douglas C-118A Liftmaster (R6D-1) |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 43708 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2098K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6EC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-01-17 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2098K
Burchinal I N BURCHINAL T33, c/n 4
Airframe Info
| Manufacturer | Burchinal I N |
| Model | BURCHINAL T33 Search all Burchinal I N BURCHINAL T33 |
| Construction Number (C/N) | 4 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2098K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B6EC |
| Certification Issued | 1990-10-29 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brookston, TX 75421 United States |
| Region | Southwestern |