Aircraft N20K Data
4
aircraft records found
N20K
1974 Aero Commander 1121B, c/n 144
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 1121B Search all Aero Commander 1121B |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 144 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N20K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1908B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-10-12 |
| Air Worthiness Test | 1974-06-10 |
| Last Action Taken | 2005-10-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-10-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WHITE INDUSTRIES INC |
| Address |
Bates City, MO 64011 United States |
N20K
1954 Urshan UR-1, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Urshan |
| Model | UR-1 Search all Urshan UR-1 |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N20K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1908B |
| Certification Issued | 1955-01-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-10-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Diego, CA 92109 |
| Region | Western-Pacific |
N20K
1929 Savoia-Marchetti S-55-P, c/n 10517
Airframe Info
| Manufacturer | Savoia-Marchetti |
| Model | S-55-P Search all Savoia-Marchetti S-55-P |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 10517 |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N20K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1908B |
| Certification Issued | 1937-09-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1937-09-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ALASKA AIRWAYS INC |
| Address |
Seattle, WA 98101 |
| Region | Northwest Mountain |
N20K
Robinson R22 BETA, c/n 789
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 789 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N20K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1908B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-10-01 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-04-19 04:00:00
Cancel Date: 10/12/2005
Reason for Cancellation: Cancelled
Reason for Cancellation: Cancelled