Aircraft N2107X Data
3
aircraft records found
N2107X
2009 Sikorsky S-92A, c/n 920109
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 920109 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
N314RG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2107X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BCE5 |
| Last Action Taken | 2009-03-02 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sikorsky Aircraft Corp |
| Address |
Stratford, CT 06614 United States |
| Region | New England |
N2107X
2005 Cessna 172S, c/n 172S9950
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9950 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
VH-EOD
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2107X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BCE5 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2005-09-29 |
| Last Action Taken | 2005-08-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-10-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672777704 United States |
N2107X
1964 Cessna 337, c/n 337-0007
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 337 Search all Cessna 337 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 337-0007 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2107X |
| Mode S (ICAO24) Code | A1BCE5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-03-03 |
| Air Worthiness Test | 1964-12-22 |
| Last Action Taken | 2002-04-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-06-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Emmett, ID 836170041 United States |
User Comments
Admin, 2006-05-10 04:00:00
Cancel Date: 10/18/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Australia
Admin, 2006-05-10 04:00:00
History: 1964 Cessna 337, Serial Number (c/n) 337-0007
Cancel Date: 06/06/2002
Reason for Cancellation: Destroyed
Cancel Date: 06/06/2002
Reason for Cancellation: Destroyed