Aircraft N214V Data
2
aircraft records found
N214V
2020 Cirrus SF-50 Vision G2 Arrivee, c/n 211
Latest photos of N214V
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SF-50 Vision G2 Arrivee Search all Cirrus SF-50 Vision G2 Arrivee |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 211 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ33-5A |
Aircraft
| Registration Number | N214V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CA39 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-09-14 |
Owner
| Owner | Vision Jet Holdings Llc |
| Address |
, United States |
N214V
2000 Stemme S-10VT, c/n 11-053
Airframe Info
| Manufacturer | Stemme |
| Model | S-10VT Search all Stemme S-10VT |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 11-053 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N214V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1CA39 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-12-12 |
| Air Worthiness Test | 2001-01-14 |
| Last Action Taken | 2006-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aquila, AZ 85320 United States |
| Region | Western-Pacific |