Aircraft N2215V Data
3
aircraft records found
N2215V
2009 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2079
Latest photos of N2215V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 208B2079 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
N375SP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2215V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E7D3 |
| Certification Issued | 2009-02-09 |
| Last Action Taken | 2009-02-09 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atlantic Aero Inc |
| Address |
Greensboro, NC 27425 United States |
| Region | Eastern |
N2215V
1979 Piper PA-28RT-201T Turbo Arrow IV, c/n 28R-7931116
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201T Turbo Arrow IV Search all Piper PA-28RT-201T Turbo Arrow IV |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 28R-7931116 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360-FB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2215V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E7D3 |
| Certification Issued | 1991-03-19 |
| Last Action Taken | 1991-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-02-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WINDCRAFT LTD |
| Address |
Dover, DE 19921 |
User Comments
Admin, 2006-03-03 05:00:00
Cancel Date: 01/05/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Admin, 2006-03-03 05:00:00
History: 0000 Piper PA-28RT-201T, Serial Number (c/n) 28R7931116
Cancel Date: 02/25/1992
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Italy
Cancel Date: 02/25/1992
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Italy
N2215V
Mooney M20R, c/n 29-0213
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20R Search all Mooney M20R |
| Construction Number (C/N) | 29-0213 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2215V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E7D3 |
| Certification Issued | 2005-07-21 |
| Last Action Taken | 2005-07-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-01-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY HOLDINGS & TRUST LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |