Aircraft N2216K Data
2
aircraft records found
N2216K
1989 Robinson R22 Beta, c/n 0998
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 0998 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2216K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E7EC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-08 |
| Air Worthiness Test | 1999-12-06 |
| Last Action Taken | 2011-07-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rugged Country Helicopters Llc |
| Address |
Cedar City, UT 84721 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2216K
1947 Luscombe 8A, c/n 4943
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 4943 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2216K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E7EC |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |