Aircraft N228W Data
2
aircraft records found
N228W
1968 Aero Commander 680V, c/n 1720-91
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680V Search all Aero Commander 680V |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 1720-91 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N228W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N228W
1958 Champion 7FC, c/n 7FC-255
Airframe Info
| Manufacturer | Champion |
| Model | 7FC Search all Champion 7FC |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 7FC-255 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C90 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N228W |
| Mode S (ICAO24) Code | A200AD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1986-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1958-09-24 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Gahanna, OH 43230 United States |
| Region | Great Lakes |