Aircraft N23FL Data
3
aircraft records found
N23FL
1993 Beech 2000A Starship 1, c/n NC-32
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 2000A Starship 1 Search all Beech 2000A Starship 1 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | NC-32 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
N8254Q
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N23FL |
| Mode S (ICAO24) Code | A206AF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-31 |
| Air Worthiness Test | 1993-02-26 |
| Last Action Taken | 2003-10-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-05-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N23FL
Mooney M20K, c/n 25-0295
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 25-0295 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N23FL |
| Mode S (ICAO24) Code | A206AF |
| Certification Issued | 2010-08-24 |
| Last Action Taken | 2010-08-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Plane Fun Inc Tr Trustee |
| Address |
Snellville, GA 30078 United States |
| Region | Southern |
N23FL
Cessna 172N, c/n 17271301
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Construction Number (C/N) | 17271301 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N23FL |
| Mode S (ICAO24) Code | A206AF |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |