Aircraft N2417K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2417K
2007 Cessna 172S, c/n 172S10559
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10559 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2417K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2370D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-23 |
| Air Worthiness Test | 2007-07-11 |
| Last Action Taken | 2007-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-10-10 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N2417K
1947 Luscombe 8E, c/n 5144
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5144 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C85 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2417K |
| Mode S (ICAO24) Code | A2370D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1970-07-21 |
| Air Worthiness Test | 1955-08-18 |
| Last Action Taken | 2003-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-01-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tuscola, IL 61953 United States |