Aircraft N2467K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
2
aircraft records found
N2467K
2007 Cessna 172R, c/n 17281409
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 17281409 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2467K |
| Mode S (ICAO24) Code | A249A0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-09-20 |
| Air Worthiness Test | 2007-07-26 |
| Last Action Taken | 2007-09-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-12-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT PACKAGING AND SHIPPING LLC |
| Address |
3512 N Webb Rd Wichita, KS 672268128 United States |
N2467K
Silvaire LUSCOMBE 8E, c/n 5194
Airframe Info
| Manufacturer | Silvaire |
| Model | LUSCOMBE 8E Search all Silvaire LUSCOMBE 8E |
| Construction Number (C/N) | 5194 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2467K |
| Mode S (ICAO24) Code | A249A0 |
| Certification Issued | 1989-03-24 |
| Last Action Taken | 1989-03-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-02 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Avery, CA 95224 |