Aircraft N248W Data
2
aircraft records found
N248W
2002 Cosmos Phase II, c/n B21482
Airframe Info
| Manufacturer | Cosmos |
| Model | Phase II Search all Cosmos Phase II |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | B21482 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N248W |
| Mode S (ICAO24) Code | A24FAB |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-06-15 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-02 |
| Last Action Taken | 2007-06-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Seattle, WA 98105 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N248W
1948 Cessna 195, c/n 7214
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195 Search all Cessna 195 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 7214 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N248W |
| Mode S (ICAO24) Code | A24FAB |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-05-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |