Aircraft N27173 Data
4
aircraft records found
N27173
1997 Canadair CRJ-200LR (CL-600-2B19), c/n 7173
Latest photos of N27173
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | CRJ-200LR (CL-600-2B19) Search all Canadair CRJ-200LR (CL-600-2B19) |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 7173 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF34-1A |
Aircraft
| Registration Number | N27173 |
| Mode S (ICAO24) Code | A2AD9C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1997-04-29 |
| Air Worthiness Test | 1997-05-08 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2013-02-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N27173
1979 Gulfstream American AA-5A, c/n AA5A-0896
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | AA-5A Search all Gulfstream American AA-5A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5A-0896 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2G |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N27173 |
| Mode S (ICAO24) Code | A2AD9C |
| Certification Issued | 1981-12-02 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1982-07-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN CAPITAL & FINANCIAL SERVICES INC |
| Address |
Norcross, GA 30091 |
| Region | Southern |
N27173
1979 Gulfstream American AA-5A, c/n AA5A-0896
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream American |
| Model | AA-5A Search all Gulfstream American AA-5A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | AA5A-0896 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2G |
Aircraft
| Registration Number | N27173 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N27173
Cessna U206G, c/n U20606489
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206G Search all Cessna U206G |
| Construction Number (C/N) | U20606489 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N27173 |
| Mode S (ICAO24) Code | A2AD9C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |