Aircraft N292BG Data
2
aircraft records found
N292BG
2012 Sikorsky S-92A, c/n 920194
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 920194 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N292BG |
| Mode S (ICAO24) Code | A2FD08 |
| Current Status | Exported to Canada |
| Delivery Date | 2019-03-02 |
| Registration Cancel Date | 2021-05-25 |
Owner
| Owner | PNC Aviation Resolution Llc |
| Address |
Pittsburgh, Pennsylvania 15222 United States |
N292BG
1990 Mooney M20K, c/n 25-1224
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 25-1224 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N292BG |
| Mode S (ICAO24) Code | A2FD08 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-02 |
| Air Worthiness Test | 1990-03-21 |
| Last Action Taken | 2005-07-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hailey, ID 83333 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-30 04:00:00
Cancel Date: 04/13/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada