Aircraft N2932W Data
2
aircraft records found
N2932W
1989 Christen A-1, c/n 1084
Airframe Info
| Manufacturer | Christen |
| Model | A-1 Search all Christen A-1 |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1084 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2932W |
| Mode S (ICAO24) Code | A30352 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-09-08 |
| Air Worthiness Test | 1989-04-11 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilmington, OH 45177 United States |
| Region | Great Lakes |
N2932W
Weatherly 201A, c/n 112
Airframe Info
| Manufacturer | Weatherly |
| Model | 201A Search all Weatherly 201A |
| Construction Number (C/N) | 112 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2932W |
| Mode S (ICAO24) Code | A30352 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |