Aircraft N3022W Data
2
aircraft records found
N3022W
2007 Robinson R44 II, c/n 11645
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 11645 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AE1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N3022W |
| Mode S (ICAO24) Code | A32973 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-08-06 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-21 |
| Last Action Taken | 2010-08-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Marco Air Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N3022W
Beech F33A, c/n CE456
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Construction Number (C/N) | CE456 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3022W |
| Mode S (ICAO24) Code | A32973 |
| Certification Issued | 1985-03-14 |
| Last Action Taken | 1997-01-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-04-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AERONAUTICAL FOUNDATION |
| Address |
Westlake Village, CA 91361 United States |