Aircraft N30W Data
3
aircraft records found
N30W
2021 Cirrus SR22T, c/n 2296
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22T Search all Cirrus SR22T |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 2296 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-550-K |
Aircraft
| Registration Number | N30W |
| Mode S (ICAO24) Code | A31EED |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2023-04-18 |
Owner
| Owner | Out West Aviation Llc |
| Address |
Phoenix, AZ United States |
N30W
1995 Learjet Inc 60, c/n 065
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 60 Search all Learjet Inc 60 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 065 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W PW300 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N30W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N30W
1976 Gates Learjet 25D, c/n 214
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 25D Search all Gates Learjet 25D |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610-5&6 |
| Also Registered As |
N56MD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N30W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Worrell Newspapers Investment Company |
| Address |
Charlottlesville, United States |