Aircraft N3111K Data
3
aircraft records found
N3111K
2007 Piper PA-44-180, c/n 4496240
Latest photos of N3111K
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 4496240 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H |
Aircraft
| Registration Number | N3111K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-25 |
| Air Worthiness Test | 2007-06-01 |
| Last Action Taken | 2007-07-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Christiansen Aviation Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N3111K
Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1551
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Construction Number (C/N) | LJ-1551 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
N551LJ
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3111K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D0D |
| Certification Issued | 1999-05-19 |
| Last Action Taken | 1999-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-03-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EUROFLIGHT INC |
| Address |
Wichita, KS 672309244 United States |
N3111K
Swearingen SA-227AT Merlin IVC, c/n AT-549
Airframe Info
| Manufacturer | Swearingen |
| Model | SA-227AT Merlin IVC Search all Swearingen SA-227AT Merlin IVC |
| Construction Number (C/N) | AT-549 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TPE331 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3111K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |