Aircraft N31ST Data
4
aircraft records found
N31ST
1997 Vans RV-6A, c/n T106A
Latest photos of N31ST
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | T106A |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
N40ST
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N31ST |
| Mode S (ICAO24) Code | A3461A |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-04-12 |
| Air Worthiness Test | 1997-07-01 |
| Last Action Taken | 2010-04-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Grass Valley, CA 95949 United States |
| Region | Western-Pacific |
N31ST
1972 Cessna 500, c/n 500-0029
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Search all Cessna 500 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 500-0029 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
N424DA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N31ST |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Union Flights |
| Address |
Sacramento, California United States |
N31ST
Hawker Beechcraft 400A, c/n RK-600
Latest photos of N31ST
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 400A Search all Hawker Beechcraft 400A |
| Construction Number (C/N) | RK-600 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N60XP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N31ST |
| Mode S (ICAO24) Code | A3461A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-21 |
| Air Worthiness Test | 2010-10-30 |
| Last Action Taken | 2011-04-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Xxtreme Air Services Llc |
| Address |
Dover, DE 19901 United States |
| Region | Eastern |
N31ST
Cessna 500 Citation, c/n 500-0010
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation Search all Cessna 500 Citation |
| Construction Number (C/N) | 500-0010 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1 |
Aircraft
| Registration Number | N31ST |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
User Comments
Norm, 2012-11-30 01:44:57
Seems I have a glimpse of what I seem to remember as Ronald Reagan's aircraft back around the mid to late 70's. Was it a Cessna Citation 500 with a tail number of N31ST (NOVEMBER 31st) ? Memories are scary when you get old!!! Anyone Else Recall??