Aircraft N330W Data
2
aircraft records found
N330W
1963 Aero Commander 680FL, c/n 1292-3
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680FL Search all Aero Commander 680FL |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 1292-3 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N330W |
| Mode S (ICAO24) Code | A397C3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1983-01-14 |
| Air Worthiness Test | 1963-06-28 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pricasda Co Inc |
| Address |
Opa Locka, FL 33055 United States |
| Region | Southern |
N330W
1944 Douglas A-26C Invader, c/n 28715
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-26C Invader Search all Douglas A-26C Invader |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 28715 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-27 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N330W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |