Aircraft N364K Data
3
aircraft records found
N364K
2007 Columbia Aircraft Mfg LC42-550FG, c/n 42557
Airframe Info
| Manufacturer | Columbia Aircraft Mfg |
| Model | LC42-550FG Search all Columbia Aircraft Mfg LC42-550FG |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 42557 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-N |
Aircraft
| Registration Number | N364K |
| Mode S (ICAO24) Code | A41C09 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-03-11 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kck Leasing Llc |
| Address |
Lakeview, OH 43331 United States |
| Region | Great Lakes |
N364K
1944 Douglas DC-3C, c/n 20215
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3C Search all Douglas DC-3C |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 20215 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N364K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Pacific Alaska Airlines |
| Address |
, United States |
N364K
Aero Commander 680-F, c/n 680F-1221
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680-F Search all Aero Commander 680-F |
| Construction Number (C/N) | 680F-1221 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N364K |
| Mode S (ICAO24) Code | A41C09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1967-02-22 |
Owner
| Owner | ,WESTERN COMMANDER INC |
| Address |
, ,santa Monica, ,C ,90405 |