Aircraft N3934A Data
3
aircraft records found
N3934A
1958 Schweizer SGS 1-26A, c/n 77
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | SGS 1-26A Search all Schweizer SGS 1-26A |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 77 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3934A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
N3934A
Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil, c/n 4713
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 4713 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N3934A |
| Mode S (ICAO24) Code | A490D3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-04 |
| Air Worthiness Test | 2009-07-23 |
| Last Action Taken | 2010-02-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Department Of Homeland Security |
| Address |
1300 Pennsylvania Ave Nw 6.4-a Washington, DC 20229 United States |
| Region | Eastern |
N3934A
Piper PA-34-200, c/n 347570318
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200 Search all Piper PA-34-200 |
| Construction Number (C/N) | 347570318 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3934A |
| Mode S (ICAO24) Code | A490D3 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-08-03 |
Owner
| Owner | ,SEIDEL JOHN C |
| Address |
, ,plantation, ,F ,33317 |