Aircraft N4003K Data
3
aircraft records found
N4003K
2005 Learjet 60, c/n 60-286
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 60-286 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4003K |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N4003K
Eurocopter AS-350BA, c/n 2832
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350BA Search all Eurocopter AS-350BA |
| Construction Number (C/N) | 2832 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4003K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF6C |
| Certification Issued | 1995-11-01 |
| Last Action Taken | 1995-11-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-09-15 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | AMERICAN EUROCOPTER CORP |
| Address |
Grand Prairie, TX 750527027 United States |
N4003K
Robinson R22 MARINER, c/n 1393M
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 MARINER Search all Robinson R22 MARINER |
| Construction Number (C/N) | 1393M |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4003K |
| Mode S (ICAO24) Code | A4AF6C |
| Certification Issued | 1990-05-30 |
| Last Action Taken | 1990-05-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOATPIX SERVICES CORP |
| Address |
Newark, DE 19711 |