Aircraft N4076A Data
3
aircraft records found
N4076A
Chatters Richard M CHATTERS HIGH WING1, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Chatters Richard M |
| Model | CHATTERS HIGH WING1 Search all Chatters Richard M CHATTERS HIGH WING1 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4076A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C9CD |
| Certification Issued | 1994-09-30 |
| Last Action Taken | 1994-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-03-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Britton, MI 49229 |
N4076A
Robinson R22 Beta, c/n 1868
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Construction Number (C/N) | 1868 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N4076A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4C9CD |
| Certification Issued | 1991-07-31 |
| Last Action Taken | 1991-07-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-10-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SWEET CORN AVIATION |
| Address |
Bridge Hampton, NY 11932 |
User Comments
Admin, 2005-12-11 05:00:00
Cancel Date: 03/28/1995
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
Admin, 2005-12-11 05:00:00
History: 0000 Robinson Helicopter R22 BETA, Serial Number (c/n) 1868
Cancel Date: 10/08/1991
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Belgium
Cancel Date: 10/08/1991
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Belgium
N4076A
Piper PA-19, c/n 18-2115
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-19 Search all Piper PA-19 |
| Construction Number (C/N) | 18-2115 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N4076A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-03-10 |
| Registration Cancel Date | 1971-01-18 |
Owner
| Owner | United States Army |
| Address |
Columbus, Ohio 43085 United States |