Aircraft N409PC Data
1
aircraft record found
N409PC
2007 Mooney M20R, c/n 29-0488
Latest photos of N409PC
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20R Search all Mooney M20R |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 29-0488 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-G |
Aircraft
| Registration Number | N409PC |
| Mode S (ICAO24) Code | A4CF58 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-11-14 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-30 |
| Last Action Taken | 2007-11-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cloughly Consulting Llc |
| Address |
Georgetown, KY 40324 United States |
| Region | Central |
User contributed data
| Take-off distance | 960' (max wt) (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| TBO Hours | 2,000 hrs (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Max Range | 1,860 nm (w/ reserves) (by Charles Cloughly on 2007-11-26 05:00:00) |
| Max rate of climb | 1,240 fpm (sea level/max wt) (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Wing Loading | 19.3 lbs/sq. ft (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Propeller Type | Hartzell Three-Blade (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 102 Usable (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Service ceiling | 20,000 ft (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Overall Length | 26'9" (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Max speed | 190 ktas @ 8,000 ft. (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Max Range | 18,600 nm (w/ reserves) (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Overall Height | 8'4" (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |
| Wing Span | 36' 1" (by Charles Cloughly on 2007-11-25 05:00:00) |