Aircraft N4160A Data
3
aircraft records found
N4160A
2008 Robinson R22 BETA II, c/n 4297
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA II Search all Robinson R22 BETA II |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4297 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-J2A |
Aircraft
| Registration Number | N4160A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ECC3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-02 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-11 |
| Last Action Taken | 2008-05-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-04-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Orbic Helicopters Sales & Service At Camarillo Llc |
| Address |
Camarillo, CA 93010 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4160A
1999 Piper PA-28-181, c/n 2843209
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 2843209 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-360-A1D |
Aircraft
| Registration Number | N4160A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4ECC3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-06-09 |
| Air Worthiness Test | 1999-01-22 |
| Last Action Taken | 2002-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SABENA AIRLINE TRIANING CENTER INC |
| Address |
Scottsdale, AZ 852602491 United States |
N4160A
1970 Beech A36, c/n E-205
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | E-205 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520-BA |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4160A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |