Aircraft N4365V Data
2
aircraft records found
N4365V
1972 Bellanca 17-30A, c/n 73-30487
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 17-30A Search all Bellanca 17-30A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 73-30487 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4365V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53C83 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-22 |
| Air Worthiness Test | 1972-09-22 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Farmers Aviation Inc |
| Address |
Garden City, KS 67846 United States |
| Region | Central |
N4365V
Piper PA-28-181, c/n 288490085
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 288490085 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N4365V |
| Mode S (ICAO24) Code | A53C83 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |