Aircraft N4570A Data
2
aircraft records found
N4570A
2006 Cirrus SR20 GTS, c/n 1717
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 GTS Search all Cirrus SR20 GTS |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 1717 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360-ES |
| Also Registered As |
N447SR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N4570A |
| Current Status | Valid |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
libu, California 90265 United States |
N4570A
1956 Piper PA-18A 150, c/n 18-4875
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18A 150 Search all Piper PA-18A 150 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 18-4875 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N4570A |
| Mode S (ICAO24) Code | A58E76 |
| Certification Class | Restricted |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-08-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALE REPORTED |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |