Aircraft N45V Data
3
aircraft records found
N45V
1943 Douglas C-47A Skytrain, c/n 18984
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain Search all Douglas C-47A Skytrain |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 18984 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N45V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Piedmont Aviation |
| Address |
, United States |
N45V
1934 Fairchild 24 C8E, c/n 2600
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | 24 C8E Search all Fairchild 24 C8E |
| Year built | 1934 |
| Construction Number (C/N) | 2600 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N45V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5719E |
| Certification Issued | 1934-02-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1936-08-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FAIRCHILD AIRCRAFT CORP |
| Address |
Hagerstown, MD 21740 |
| Region | Eastern |
N45V
Ryan Navion B, c/n NAV-4-2236B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion B Search all Ryan Navion B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2236B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N45V |
| Mode S (ICAO24) Code | A5719E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-08-14 |
| Air Worthiness Test | 1956-07-02 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Leadville, CO 80461 United States |
| Region | Northwest Mountain |