Aircraft N460K Data
3
aircraft records found
N460K
2015 Avipro Bearhawk, c/n 98-189/190-1045
Latest photos of N460K
Airframe Info
| Manufacturer | Avipro |
| Model | Bearhawk Search all Avipro Bearhawk |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 98-189/190-1045 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N460K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N460K
1952 Beech C-45H, c/n AF-753
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-45H Search all Beech C-45H |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | AF-753 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N460K |
| Mode S (ICAO24) Code | A59A7C |
| Certification Issued | 1988-10-26 |
| Last Action Taken | 1991-09-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-11-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GUSSIC VENTURES INC |
| Address |
Unalakleet, AK 99684 |
N460K
Rockwell International 690B, c/n 11392
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 690B Search all Rockwell International 690B |
| Construction Number (C/N) | 11392 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
| Also Registered As |
YV2576
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N460K |
| Mode S (ICAO24) Code | A59A7C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-04 |
| Air Worthiness Test | 1998-11-12 |
| Last Action Taken | 2007-12-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-06-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Two Builders And A Trucker Llc |
| Address |
Ocala, FL 34471 United States |
| Region | Southern |