Aircraft N4883A Data
3
aircraft records found
N4883A
2002 Cameron Balloons Us N-105, c/n 6300
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | N-105 Search all Cameron Balloons Us N-105 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 6300 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 6 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N4883A |
| Mode S (ICAO24) Code | A60913 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-10 |
| Air Worthiness Test | 2002-03-12 |
| Last Action Taken | 2007-05-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Reno, NV 89502 United States |
| Region | Western-Pacific |
N4883A
1979 Thunder Balloons Limited AX7-77Z, c/n 213
Airframe Info
| Manufacturer | Thunder Balloons Limited |
| Model | AX7-77Z Search all Thunder Balloons Limited AX7-77Z |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 213 |
| Number of Seats | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N4883A |
| Mode S (ICAO24) Code | A60913 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1990-04-03 |
| Air Worthiness Test | 1980-03-03 |
| Last Action Taken | 1999-04-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-04-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sebastopol, CA 95472 United States |
N4883A
1978 Cessna 310R, c/n 310R1395
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310R Search all Cessna 310R |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 310R1395 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental IO-520-M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N4883A |
| Mode S (ICAO24) Code | A60913 |
| Certification Issued | 1978-10-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-10-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TRANSAIR INC |
| Address |
Airport Station Oakland, CA 94614 United States |
| Region | Western-Pacific |