Aircraft N500K Data
2
aircraft records found
N500K
2004 Co-Z Cozy Mark IV, c/n 0163
Airframe Info
| Manufacturer | Co-Z |
| Model | Cozy Mark IV Search all Co-Z Cozy Mark IV |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 0163 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N500K |
| Mode S (ICAO24) Code | A63AD1 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2003-08-22 |
| Air Worthiness Test | 2004-07-22 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grapevine, TX 76051 United States |
| Region | Southwestern |
User Comments
Sebastian, 2012-04-22 06:37:19
On July 24t, 2008 the owner had a fatal accident in this aircraft when he flew into the side of a quarry at 20 ft. AGL. The NTSB attributed it to pilot error. (Information taken from the website of Marc J. Zeitlin, http://www.cozybuilders.org/Accident_Calcs.pdf)
N500K
1952 De Havilland DH-104 Dove 5A, c/n 04347
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-104 Dove 5A Search all De Havilland DH-104 Dove 5A |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 04347 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 30 Mk.2 |
| Also Registered As |
N500H
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | N500K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |