Aircraft N5055V Data
2
aircraft records found
N5055V
1943 Boeing E75, c/n 75-5093
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | E75 Search all Boeing E75 |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 75-5093 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5055V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5055V
Wittman Tailwind, c/n 01 (N5055V)
Airframe Info
| Manufacturer | Wittman |
| Model | Tailwind Search all Wittman Tailwind |
| Construction Number (C/N) | 01 (N5055V) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5055V |
| Mode S (ICAO24) Code | A64F9E |
| Certification Issued | 2006-06-13 |
| Last Action Taken | 2006-06-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Harrah, OK 73045 United States |
| Region | Southwestern |