Aircraft N50DG Data
2
aircraft records found
N50DG
1968 Aero L-29 Delfin, c/n 2817
Latest photos of N50DG
Airframe Info
| Manufacturer | Aero |
| Model | L-29 Delfin Search all Aero L-29 Delfin |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 2817 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr M 701c 500 |
Aircraft
| Registration Number | N50DG |
| Mode S (ICAO24) Code | A637E9 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-03-11 |
| Air Worthiness Test | 2001-02-22 |
| Last Action Taken | 2010-03-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Mateo, CA 94403 United States |
| Region | Western-Pacific |
User contributed data
| Max Take-off Weight | 3,540kg, 7,804 lb (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Wing Span | 10.29m, 33'9" (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Overall Length | 10.81 m, 35'5.5" (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Overall Length | 10.81 m, 35'5.5" (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Endurance | 894 km, 555 miles (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Max speed | 655 km/h, 407 mph (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
| Thrust or HP | 8.72kN, 1,960 lb thrust (by Doug Robertson on 2006-02-01 05:00:00) |
User Comments
Doug Robertson, 2006-02-01 05:00:00
<a href="http://www.airport-data.com/articles/view/N50DG%2C+1968+Aerovodochodny+L-29+DELFIN;3.html">N50DG, 1968 Aerovodochodny L-29 DELFIN, by Doug Robertson</a>
N50DG
1968 North American NA-265-60 Sabreliner, c/n 306-19
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-60 Sabreliner Search all North American NA-265-60 Sabreliner |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 306-19 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A-8 |
| Also Registered As |
N8000U
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N50DG |
| Mode S (ICAO24) Code | A637E9 |
| Last Action Taken | 1997-03-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-01-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clayton, MO 631051809 United States |