Aircraft N5133W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N5133W
1999 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0748
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 208B0748 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5133W |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F6A |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2006-06-21 |
Owner
| Owner | GREYSTOKE LEASING INC |
| Address |
, United States |
N5133W
Cessna 172S, c/n 172S10935
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10935 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5133W |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F6A |
| Last Action Taken | 2009-02-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-04-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N5133W
Piper PA-28, c/n 28-162
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 28-162 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5133W |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F6A |
| Certification Issued | 1974-12-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-07-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
El Cajon, CA 92020 |
| Region | Western-Pacific |