Aircraft N5309K Data
3
aircraft records found
N5309K
1998 Cameron Balloons Us C-80, c/n 6146
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | C-80 Search all Cameron Balloons Us C-80 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 6146 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N5309K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6B40A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-01 |
| Air Worthiness Test | 1998-03-27 |
| Last Action Taken | 2009-07-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Escondido, CA 92026 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5309K
Cessna 172P, c/n 17274058
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274058 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5309K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6B40A |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-09-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |
N5309K
Ryan Navion B, c/n NAV-4-2209B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion B Search all Ryan Navion B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2209B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5309K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6B40A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-04-30 |
| Registration Cancel Date | 1970-06-24 |
Owner
| Owner | Harry Guberman |
| Address |
Floral Park, New York 11001 United States |