Aircraft N550K Data
3
aircraft records found
N550K
1968 Aero Commander 1121A, c/n 127
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 1121A Search all Aero Commander 1121A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 127 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Ge CJ610-SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N550K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Bohlke International Airways Incorporated |
| Address |
St. Croix, Virgin Islands (U.S.) |
N550K
Beech 95-B55, c/n TC-2180
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 Search all Beech 95-B55 |
| Construction Number (C/N) | TC-2180 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-470 SER |
Aircraft
| Registration Number | N550K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7004C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-02-05 |
| Air Worthiness Test | 2001-01-04 |
| Last Action Taken | 2007-02-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mini Memories Llc |
| Address |
North Little Rock, AR 72116 United States |
| Region | Southwestern |
N550K
Avro 594 Avian IV, c/n 274
Airframe Info
| Manufacturer | Avro |
| Model | 594 Avian IV Search all Avro 594 Avian IV |
| Construction Number (C/N) | 274 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | A.D.C Cirrus Hermes rated at 150hp |
Aircraft
| Registration Number | N550K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1937-05-10 |
| Registration Cancel Date | 1937-07-12 |
Owner
| Owner | Harold W. Trott |
| Address |
Hemlock, New York 14466 United States |