Aircraft N7031A Data
2
aircraft records found
N7031A
1998 Robinson R22 BETA, c/n 2892
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 2892 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N7031A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9622F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1998-12-09 |
| Last Action Taken | 2007-08-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Smith Helicopters Inc |
| Address |
Cotulla, TX 78014 United States |
| Region | Southwestern |
N7031A
1976 Boeing 737-205, c/n 21219
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-205 Search all Boeing 737-205 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 21219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT8D-9A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7031A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9622F |
| Certification Issued | 1988-08-23 |
| Last Action Taken | 1991-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK OF UTAH NA TRUST |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 |