Aircraft N70K Data
2
aircraft records found
N70K
1983 Sikorsky UH-60A Black Hawk, c/n 70-698
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | UH-60A Black Hawk Search all Sikorsky UH-60A Black Hawk |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 70-698 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric T700-GE-700 |
| Also Registered As |
83-23873
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N70K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95316 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-08-03 |
Owner
| Owner | BHI Productions Llc |
| Address |
Leesburg, Florida 34788 United States |
N70K
1946 Taylorcraft BC12-D, c/n 7962
Airframe Info
| Manufacturer | Taylorcraft |
| Model | BC12-D Search all Taylorcraft BC12-D |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 7962 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
| Also Registered As |
N99662
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N70K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95316 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-12-12 |
| Air Worthiness Test | 1955-12-20 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Snowmass Village, CO 81615 United States |
| Region | Northwest Mountain |