Aircraft N74A Data
2
aircraft records found
N74A
1968 Grumman G-1159B, c/n 36
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159B Search all Grumman G-1159B |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N74A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9F031 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-03-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-11 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Missile Defense Agency (MDA) |
| Address |
112 Beechcraft Dr Tulsa, OK 74132 United States |
| Region | Southwestern |
N74A
1946 Globe GC-1A, c/n 069
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1A Search all Globe GC-1A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 069 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N74A |
| Mode S (ICAO24) Code | A9F031 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |