Aircraft N7517W Data
3
aircraft records found
N7517W
2003 Robinson R22 Beta, c/n 3406
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 3406 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7517W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2122 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-18 |
| Air Worthiness Test | 2003-01-10 |
| Last Action Taken | 2011-08-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Parkland Aviation Llc |
| Address |
Gallatin, TN 37066 United States |
| Region | Central |
N7517W
1965 Piper PA-28-180 Cherokee C, c/n 28-2909
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-180 Cherokee C Search all Piper PA-28-180 Cherokee C |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 28-2909 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7517W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7517W
Cameron Balloons Us V-90, c/n 5753
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | V-90 Search all Cameron Balloons Us V-90 |
| Construction Number (C/N) | 5753 |
| Number of Seats | 5 |
Aircraft
| Registration Number | N7517W |
| Mode S (ICAO24) Code | AA2122 |
| Certification Issued | 1992-01-21 |
| Last Action Taken | 1992-01-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Denver, CO 80218 |