Aircraft N751A Data
2
aircraft records found
N751A
1942 Douglas C-47A Skytrain, c/n 12060
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | C-47A Skytrain Search all Douglas C-47A Skytrain |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 12060 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N751A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA1DC0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-08-15 |
| Air Worthiness Test | 2001-06-13 |
| Last Action Taken | 2007-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wwii Airborne Demonstration Team Foundation |
| Address |
Frederick, OK 73542 United States |
| Region | Southwestern |
N751A
Sikorsky S-55, c/n 55-912
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-55 Search all Sikorsky S-55 |
| Construction Number (C/N) | 55-912 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N44689
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N751A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Centenniel Helicopters |
| Address |
, United States |