Aircraft N7765A Data
2
aircraft records found
N7765A
1989 Robinson R22 Beta, c/n 1079
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 1079 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
N27NE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7765A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA8259 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-11-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-01-23 |
| Last Action Taken | 2007-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Northeast Helicopters Flight Services Llc |
| Address |
Ellington, CT 06029 United States |
| Region | New England |
N7765A
1957 Cessna 180A, c/n 32662
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180A Search all Cessna 180A |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 32662 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental O-470 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7765A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA8259 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1960-06-21 |
Owner
| Owner | Robert O. King |
| Address |
Oxnard, California 93035 United States |